Yaşam Nehrinin Güçlü Akıntıları

0

Ormanda karşıma iki yol çıktı. Ben az kullanılanı tercih ettim.

Robert Lee Frost (1874-1963)

İnsanların çoğu, yaşam senaryolarının döngüleri içinde hayatlar yaşadıklarının farkında değillerdir. Çünkü kendilerini, hayatlarını ve dünyayı kendi bilişsel çarpıtmaları doğrultusunda algılamaktadır. İstem dışı olarak psikolojik oyunlar içindedirler. Âdeta bir akıntıya, kimi zaman da güçlü bir girdaba kapılmış gibidirler. Bu akıntının, insanın rutin içinde kaybolmasına, sorunlarını kanıksamasına ve çözümden her geçen gün uzaklaşmasına neden olan çekim alanları vardır.

Hayatta kalmak için her şart ve ortama uyum sağlayabilen zihnimiz, Hedonik uyum sürecine girmiş ve yaşadığımız hayatı kanıksamamıza sebep olmuştur.

Borçlar, taksitler, sürekli izlenen TV dizileri, girilen siyasi polemikler, futbol sohbetleri, bağımlılıklar, fanatiklik ve diğer birçok gündelik eylem ve sorun bu akıntının sessiz ama güçlü dalgalarıdır. Bunlar zihnin meşgul edilmesine sebep olan ve insanın kendisini fark etmesinin önüne geçen şeylerdir. Sonuçta akıntı sizi er ya da geç “Böyle gelmiş böyle gider.” denizine ulaştıracaktır. Bolca şikâyetin olduğu ama yapılacak bir şeyin olmadığının düşünüldüğü uçsuz bucaksız bir okyanustur bu. Kendinizi, kendi güçlerinizi, arzularınızı, yaşadığınız hayatı ve aslında yaşamak istediklerinizi fark edemez olursunuz. Akıntıya kapılmak, yaşam kurgusuna boyun eğilmiş bir hayat sürmeye sebep olur.

Akıntıdan kurtulmak için öncelikle akıntıyı fark etmeniz gerekir. Net, kesin ve ölçülebilir bir amacınızın olması ve zamanınızı etkili ve verimli şekilde yapılandırmanız, akıntıya kapılmanızın önüne geçer. Zihninizin, amacınız dışındaki ara sokaklara sapmasına, zinde kalmasına ve farkındalık düzeyinizin artmasına da yardımcı olur. O zaman yaşam nehri sizi istediği yere sürükleyemez. Ama siz, nehrin akıntısına sırtınızı verip, kendi istediğiniz yere ulaşırsınız.

Bunun için ruhunuzu, kalbinizi ve bedeninizi dengeli şekilde beslemeye zaman ayırın. Size farklı bakış açıları kazandıracak kitaplar okuyun, zamanınıza farklı etkinliklerle çeşitlilik katın, kendi kişisel gelişiminize önem verin, spor yapın. Ancak size iyi geldiğini düşündüğünüz bir şeyi çok sıklıkla uzun zaman yapıp rutin hâline getirmek, bu sefer de o şeyin akıntısına kapılmanıza sebep olacaktır.

Yine de içinde bulunduğunuz akıntıları fark etmenin ve akıntıdan kurtulmanın en kesin ve etkili yöntemi insanın kendi kendisine koçluk yapması veya koçluk almasıdır. Koçluk sürecinde olay ve durumları Yetişkin benliğinizle değerlendirirsiniz ve sorunlara çözüm arayışı sürecine girmiş olursunuz. Süreçte yaşayacağınız farkındalıklar, aydınlanma kapılarını ardına kadar açacak, kendi yaşamınızın sorumluluğunu üstlenip sizi bir adım ileri taşıyacak adımları atacak bilinç ve farkındalıkları elde etmiş olursunuz.

Bu beraberinde yapabileceğinize, değişime olan inancı da size getirecektir. Burası, yani “Yapabileceğine inanmak”, kazanan insanların başlangıç noktasıdır.

Kaynak: Uyum AnahtarıSy. 228, İlker Canbulut, Sola Unitas Yayınları, İstanbul Ocak 2019

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here