NASIL YAPIYORUZ?

0
Nasıl Yapıyoruz
Nasıl Yapıyoruz

Günümüz ekonomik sistemi, insanların ihtiyaçlarını sağlayabilmeleri için iş hayatına dahil olmalarını zorunlu kılar.Bu zorunluluğun, insanların doğal yetenekleri ve değerlerine uygun karar vermelerinin üzerinde kısıtlayıcı etkileri vardır.

Yani sonuç olarak:

Şartlar gereği sevmediğiniz bir işte, istemediğiniz şartlarda, değerlerinize uygun olmayan insanlarla birlikte çalışırsınız. Çünkü kendinizin ve sevdiklerinizin yaşamınızı finanse etmeniz gereklidir. Tüm gerçeklikleriniz ve yaşam koşullarınız içerisinde mutlu olmanın yollarını ararsınız. Mutluysanız da nasıl daha mutlu, daha varlıklı olabileceğinizi bilmek istersiniz. Kendinizi gelecekte güvende hissetmek ister, karşılaştığınız sorunların çözüm yollarını araştırırsınız. Başka insanların benzer durumlarda aldığı kararlar, bulduğu çözümler ve çizdiği yollar,sizin gerçeklikleriniz ile uyumlu değildir. Çünkü her insanın şartları, doğası ve hayata bakış açısı farklıdır.Bu nedenle de nasihate ihtiyacınız yoktur.

Ana hedefiniz olan “ihtiyaçlarınızı karşılamak ve mutlu olmak” hedefine giden tüm yollarınızın kapalı olduğunu görebilirsiniz.Umutsuzluk ve öğrenilmiş çaresizlikler etrafınızı bir sis bulutu gibi çepeçevre kuşatmış olabilir. Bir çözüm yolu bulmak ya da her şeyi görmezden gelmekten başka seçeneğiniz olmadığını düşünürsünüz.

Veya yaşamınızda her şey yolunda gitmektedir ve bir sonraki adımı atma, her şeyi daha güzel ve devamlı hale getirme ihtiyacındasınızdır.

Her durumda da mevcutta bulunduğunuz yer A noktasıdır ve B noktasına ulaşmak ihtiyacındasınızdır. Koçluk görüşmesinde –kişiye göre farklı teknikler kullanılarak- öncelikle sizin bulunduğunuz A noktası, tüm detaylarıyla ortaya konulur. İçinde yaşadığınız gerçeklikler, varlığınızı devam ettirdiğiniz şartlar, sizi oraya getiren ve oradan ayrılmaya zorlayan koşullar tüm detaylarıyla incelenir. Bu şartlar sayesinde mi A noktasındasınız, yoksa bu şartlara rağmen mi?

Ardından B noktası ve ona giden yollar incelenir. Bu süreçte, daha önce farkına varmadığınız alternatif yollar üretilebileceği gibi, varılmak istenen başka bir B noktası da belirebilir.

Hatta B noktasının yanında, sizin gerçekteistediğiniz ve ihtiyacınız olan bambaşka bir C noktası da ortaya çıkabilir.

Sürecin 4 çalışma alanı vardır.

Bunlar,sizin duygularınız, düşünceleriniz, davranışlarınız ve dış şartların nasıl değiştirilebileceğidir. Süreç boyunca kullanılan koçluk teknikleri, sizin yaratıcı, realist ve çözüm odaklı düşünmenizi sağlar. Bu yönüyle B noktasına giden yolda düşüncelerinizi gözden geçirip yeniden düzenlersiniz.

B noktası ile aranızda engel teşkileden kendiniz ve hayatla ilgili yanlış ve hatalı düşüncelerinizin farkına varır ve bunlarla yüzleşirsiniz.Bunların size, amacınıza ve yaşam kalitenize hizmet edip etmediği, gerçeği ne derece yansıttığını sorgular, gerekli görürseniz değiştirirsiniz.

Duygularınız düzene girer,yönetilebilir şekle gelir. Kaygı, endişe ve korkularınızı anlamlandırır ve terk edersiniz. Olumsuz duygularınız azalır, olumlu duygularınız artar.

Duygu ve düşüncelerinizin yapısındaki bu değişim ise davranışlarına doğrudan yansıyacaktır. Karar verme, harekete geçme,doğru adımı atma, değişim sürecini başlatma ya da başlatmama…

İç dünyanızda yeniden bir yapılanma olur. Gerçeğe dayalı olumlu düşünceler belirir. Kendini yaşamınızın sorumluluğunu alır ve gerçek potansiyelinizin farkındalığına varırsınız.

Dış şartların sizin hedeflediğiniz amaç doğrultusunda değişip şekillendiğine şahit olursunuz. Ne istediğini bilene,dünyanın bile kenara çekilip yol verdiğini görürsünüz.

Koçluk almak size ne mi kazandırır? İş hayatınız da üst üste zaferler kazanıp istediğiniz noktada olmanızın, istediğiniz bir hayat yaşamanızın, ihtiyaçlarınızı karşıladığınız ve mutlu olduğunuz bir yaşam sürmenizin toplam getirisini nasıl hesaplayabilirsiniz?

Ya hiç şöyle düşündünüz mü? Tarih sahnesindeki en başarılı isimlerden Fatih Sultan Mehmet’in dahi, bir koçu vardı. Günümüzde etkili ve başarılı çoğu insanın olduğu gibi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here