Tutkular… Tutkunlar

0


“Tutku,”, “Uzun süreli, kalıcı ve güçlü eğilim” demektir. Her büyük güç gibi, tutku da kullanım şekli doğrultusunda olumlu, olumsuz, yıkıcı, yapıcı ve yaratıcı etki ve sonuçlar doğurabilir

Hepimizin istedikleri, ihtiyaçlarımıza göre zaman içinde değişse de içimizde bir yerlerde değişmeyen tek şey tutkularımızdır. Bir insan, yaşam şeklini, yaşadığı yeri, mesleğini, tüm çevresini hatta yüzünün şeklini bile değiştirebilir. Ancak tutkularını kolay kolay değiştiremez. Tutkuyla yoğrulmuş anlamlı bir amacın peşinden giden insan, motivasyon sorunu yaşamayacağı gibi ulaştığı her basamakta kendisini daha iyi hissedecektir.

Tutkularını devre dışı bırakıp, gerçekte istemedikleri hedefler belirleyenlerin, kendilerini hayatta başarılı görme şansı uzun vadede daha zayıftır. Başka insanların sizi başarılı görmesi ayrı bir şey, sizin kendinizi başarılı görmeniz ve tatmin duygusunu yaşamanız ise bambaşka bir şeydir. İşinizde zirveye çıkmanıza rağmen, içinizde bir şeylerin eksik olduğunu hissediyorsanız sorgulamanız gereken konu bu olabilir mi? Acaba yaptığınız iş, sizi tatmin etmiyor mu?

Ya da zirvede olmak sizin için bir tutku da olmayabilir. Dağın zirvesi yerine eteklerinde daha sakin ve konforlu bir hayatı arzulamak da çok güzel bir tutkudur. Zirvede olmak bir tutku olmayabilir her insan için ancak tutkunun zirvede olduğu bir şeyler de mutlaka vardır.

Eski zamanlarda bir bilge varmış. Bir gün bir adam gelmiş ve öğrencisi olmak istediğini söylemiş. Bilge, adamın kalbine baktığında hiçbir sevgi kıvılcımı görememiş. “Sen hayatın boyunca hiç bir şeyi sevmedin mi?” deyip adamı geri göndermiş. Günler sonra aynı adam tekrar gelmiş ve “Ben küçükken, bizim şirin bir kuzumuz vardı. Onu çok severdim” Bilge, adamın kalbinde o sevginin küllenmiş ateşini görmüş ve “Şimdi oldu, bizim işimiz o sevgiyi büyütmek ve içine tüm evreni sığdırmak” demiş.

Zaman içinde tutkularımızın değiştiğini düşünebiliriz. Ancak tutkularımızın bize hissettirdikleri değişmez. Onların temelinde yatan, temel elementlerimiz diyebileceğimiz mizacımız ve doğamız da kolay kolay değişmez.

Kaynak: Uyum Anahtarı Sy. 125, İlker Canbulut, Sola Unitas Yayınları, İstanbul Ocak 2019

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here